تبلیغات
بیماری های داخلی - پیلونفریت
 

پیلونفریت یك عفونت باكتریایی است كه به علت عملكرد مهم كلیه ها می تواند وخیم باشد .
همچنین عفونت می تواند وارد خون شود . مشكل دیگر این است كه می تواند سبب درد زودرس برای زنان حامله شود .
عفونت های كلیوی در زنان بیشتر از مردان است.
 
چه رخ می دهد؟
اغلب عفونت های كلیوی به علت عفونت های سیستم ادراری تحتانی ، معمولا عفونت های مثانه ، است .
عفونت های مثانه می تواند با حركت باكتری از وا‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ژن یا مناطق ركتال ( آنوس ) به پیش آبراه یا مثانه ، رخ می دهد . پیش آبراه مجرایی است كه ادرار را از مثانه خارج می كند و در زنان كوتاه تر است و در حدود 2 اینچ طول دارد و دقیقا بالای واژن قرار دارد . به علت موقعیت و طول كوتاه پیش آبراه زنان ، آنان بیشتر احتمال دارد كه نسبت به مردان مبتلا به عفونت های مثانه شوند .
پیش آبراه در مردان تمام طول پنیس را طی می كند . عفونت سیستم ادراری تحتانی در مردان می تواند به همراه عفونت های پروستات اتفاق افتد .
عفونت های سیستم ادراری تحتانی ممكن است به كلیه ها منتشر شود كه این علت پیلونفریت است . زمانی كه شما عفونت مثانه دارید این برای بدن شما سخت تر است كه جلو رفلاكس ادرار به كلیه را بگیرد . این مساله انتقال عفونت به كلیه ها را آسان تر می كند .
سیستم ادراری محل رایجی برای نقایص مادرزادی است . اگر سیستم ادراری شما غیر طبیعی باشد ، شما ریسك بالایی برای انتشار عفونت از مثانه به كلیه دارید .
اگر شما سابقه ی سنگ كلیه داشته باشید در ریسك گسترش پیلونفریت هستید.
 
علایم چیست؟
دامنه ی علایم از خفیف تا شدید شامل موارد زیر است:
تب
لرز یا تعریق
درد شكم یا پشت
بی اشتهایی
مشكلات همراه با ادرار كردن مثل دیس اوری یااورژنسی و فریكونسی
گاهی اوقات این مشكل است كه بدانیم علایم ادراری به علت عفونت سیستم ادراری تحتانی مثل عفونت مثانه است یا به علت عفونت كلیه .علایم نباید نادیده گرفته شوند . اگر علایم را دارید به پزشكتان مراجعه كنید . عفونت مثانه می تواند به عفونت خون و پیلونفریت منجر شود ، بنابراین منتظر نباشید كه درمان شوید.
 
چگونه تشخیص داده می شود؟
درمانگرتان تاریخچه ی پزشكی شما را مرور خواهد كرد مخصوصا عفونت اخیر سیستم ادراری تحتانی را مورد بررسی قرار خواهد داد . همچنین شما معاینه ی فیزیكی می شوید كه در آن درد در ناحیه كلیه چك می شود و یك نمونه ی ادرار مورد بررسی قرار خواهد گرفت .
 
چگونه درمان می شود؟
- آنتی بیوتیك ها درمان اصلی عفونت كلیه است. اگر علایم شما 24 ساعت بعد ازدریافت آتی بیوتیك بهبود یافت ، ادامه ی درمان شما در منزل خواهد بود . اگر وضعیت شما بدتر شود یا دهیدراته شدید یا دوز دارویی خوب بنظر نرسد ، باید درمان را در بیمارستان ادامه دهید . در بیمارستان شما می توانید مایعات و دارو بشكل وریدی دریافت كنید .
 
- معمولا نیاز است كه تا 7 روز آنتی بیوتیك بگیرید . برای جلوگیری از آسیب كلیه و برگشت عفونت ، تمام باكتری ها باید كشته شوند . اگر تست های آزمایشگاهی از باكتری موجود در ادرار شما نشان دهد كه آنتی بیوتیك بهتری می تواند موثر واقع شود ، نوع آنتی بیوتیك در روز اول یا دوم درمان ، تغییر خواهد كرد .
 
چه مدت اثرات طول می كشد؟
این كه چقدر طول بكشد كه بیماری بهتر شود به این بستگی دارد كه علایم شما زمانی كه درمان را شروع كردید چطور بودند . در موارد خفیف ، طی روز اول یا دوم شروع به بهبود می كنید در حالی كه این موضوع ممكن است در عفونت شدید چندین روز طول بكشد.
 
با درمان مناسب عوارض كمی از پیلونفریت بجا می ماند . اگر علایم شما زود ، بعد از پایان درمانتان برگردد ، ممكن است نیاز به بررسی بیشتری باشد . درمانگر شما مواردی مثل سنگ كلیه را چك خواهد كرد.
 
چگونه می توانم از خودم مراقبت كنم؟
دقت داشته باشید كه با شروع درمان با آنتی بیوتیك علایمتان بهتر می شوند.
مایعات زیادی بنوشید .
داروهایتان را طبق دستور پزشك مصرف كنید حتی زمانی كه احساس بهتر شدن داشتید.
به درمانگرتان علایمی را كه بدتر می شوند یا برمی گردند بگویید.
 
چگونه می توانم از ابتلا به پیلونفریت جلوگیری كنم؟
اغلب موارد عفونت های كلیوی در زنان ناشی از عفونت مثانه است . بهترین راه برای پیشگیری از عفونت های كلیوی ، تلاش برای پیشگیری از عفونت مثانه است . روش هایی كه زنان می توانند برای پیشگیری از این عفونت ها بكار گیرند:
آب بسیار بنوشید.
بهداشت صحیح را هنگامی كه از توالت استفاده می كنید ، تمرین كنید . برای مثال از جلو به عقب شست و شو دهید.
از استفاده از مواد شیمیایی و آرایشی محرك در اطراف واژن و پیش آبره خودداری كنید (مثل صابون و دستمال معطر )
برای خالی كردن مثانه بعد ار رابطه ی جنسی ، ادرار كنید.
 
برای مردان روش های پیشگیری عبارت است از:
نوشیدن مایعات فراوان و رعایت بهداشت مناسب ژنیتال . اگر شما مردی هستید كه ختنه نشده اید ، بهداشت مناسب شامل به آرامی كنار كشیدن پوست حشفه برای شستنن نوك پنیس است هر زمانی كه حمام می روید یا دوش می گیرید.طبقه بندی: بیماری های کلیوی، 

تاریخ : جمعه 1 آذر 1392 | 12:38 ق.ظ | نویسنده : دکتر سیدعباس شاهمرادی | لطفانظربدهید
.: Weblog Themes By VatanSkin :.