تبلیغات
بیماری های داخلی - رتینوپاتی دیابتی


در صورتیکه به دیابت مبتلا هستید بدن شما نمی تواند بدرستی از قند موجود در خون استفاده کند،در نتیجه غلظت خون افزایش می یابد. قند خون بالا می تواند سبب پیدایش تغییراتی در رگهای کوچک بدن شود .به این ترتیب دیابت بر بینایی شما اثر می گذارد.

در صورتیکه به دیابت مبتلا هستید بدن شما نمی تواند بدرستی از قند موجود در خون استفاده کند،در نتیجه غانواع درگیری چشم در دیابت عبارتند از: آب مروارید (کاتاراکت) آب سیاه(گلو کوم)و از همه مهمتر از بین رفتن عروق داخل کره چشم (رتینو پاتی) که مورد آخرشیوع بیشتری درمبتلایان به دیابت دارد.ظت خون افزایش می یابد. قند خون بالا می تواند سبب پیدایش تغییراتی در رگهای کوچک بدن شود .به این ترتیب دیابت بر بینایی شما اثر می گذارد.
در افرادیکه قند خون آنها به خوبی کنترل شود، تا حد بسیار زیادی می توان از عوارض چشمی دیابت جلوگیری کرد یا آن را تعویق انداخت ودر صورت بروز هر یک از مشکلات درصورت کنترل صحیح قند خون می توان از بروز عوارض و پیشرفت عوارض جلوگیری می کند.

معاینات چشمی در چه فواصلی باید انجام شود؟
در مواردیکه دیابت نوع 2 در سن بالای 35 سالگی تشخیص داده می شود.درهمان بدوتشخیص باید معاینه چشم بصورت سالانه صورت گیرد.ودر صورتیکه فرد مبتلا به دیابت نوع 1باشد10 سال پس از تشخیص دیابت اولین زمان معاینه خواهد بودودرهردومورد درصورتیکه علائمی دال برگرفتاری شبکیه وجود نداشته باشد ،معاینات باید هر سال انجام شود. در غیر اینصورت بنا به صلا حدید پزشک هر4-6ماه یکبار این معاینات تکرار خواهد شد.


رتینوپاتی دیابتی چیست؟
رتینوپاتی یک واژه ملی است که برای بیان مشکلات عروقی در شبکیه چشم بکار می رود.

علائم رتینوپاتی دیابتی چیست؟
درابتدای درگیری چشم در دیابت ممکن است هیچ علامت خاصی وجود نداشته باشد.در مراحل پیشرفته تراست که فرد دچار علائمی مانند کاهش دید می گردد بهمین علت لازم است معاینات منظم توسط پزشک انجام شود.زیراتشخیص به موقع ودرمان سریع می تواند ازپیشرفت ضایعات جلو گیری کرده وبینایی بیمار راحفظ کند.

خونریزی شبکیه وعلائم آن چیست؟
خونریزی می تواندابتدا بدون علامت باشد اما در مراحل بعدی علائم قابل توجهی را بوجود می آورد،تجربه هر شخص ازخونریزی متفاوت است.

آیاراهی برای جلوگیری از خونریزی وجوددارد؟
برای جلوگیری از خونریزی شبکیه کنترل دقیق قند خون و فشار خون بسیار اهمیت دارد.لیزردرمانی کنترل خونریزی هایی که به تازگی اتفاق افتاده است ویا پیشگیری از بروز آنها کمک می کند .

معاینات چشم چگونه صورت می گیرد؟
این معاینات شامل یک مطالعه دقیق و کامل از ته چشم وشبکیه ( با استفاده از قطرات شاد کننده مردمک) است که توسط متخصص چشم انجام می گیرد.
طبقه بندی: بیماری های غدد، 

تاریخ : شنبه 7 دی 1392 | 06:01 ق.ظ | نویسنده : دکتر سیدعباس شاهمرادی | لطفانظر بدهید
.: Weblog Themes By VatanSkin :.