تبلیغات
بیماری های داخلی - نارسایی تنفسی

نارسایی تنفسی به حالتی اطلاق می شود كه تبادل o2 و co2 با میزان مصرف o2 و تولید co2در سلولهای بدن مطابقت نداشته باشد . این وضعیت باعث كاهش فشار سهمی o2 سرخرگی ( هایپوکسی کمتر از 50mmHg) و افزایش فشار سهمی co2 سرخرگی ( هایپركاربی بیشتر از 45mmHg)می گردد .

نارسایی حاد تفسی را باید از تشدید حاد بیماریهای تنفسی مزمن تشخیص داد. نارسایی حاد ریه به مواردی گفته می شود كه ریه های بیمار از نظر ساختمانی و عملكرد قبل از شروع این حالت در وضعیت طبیعی بوده اند . نارسایی مزمن تنفسی در مبتلایان به بیماریهای تنفسی مزمن مثل برونشیت مزمن ، آمفیزم ، بیماری كارگران معادن ذغال سنگ ( بیماری ریه سیاه ) مشاهده می گردد . این دسته از بیماران نوعی تحمل نسبت به هایپوكسی و هایپركاربی تدریجی خود پیدا می كنند .

بعد از رفع نارسایی حاد تنفسی ، ریه ها معمولاً به وضعیت اولیه خود بازگشت می كنند ولی درجه نارسایی مزمن تنفسی ، صدمات ساختمانی ریه غیر قابل برگشت هستند . اصول مراقبت و درمان در نارسایی حاد مزمن تنفسی با یكدیگر تفاوت كلی دارد .
علل ( اتیولوژی ) :


علل نارسایی حاد تنفسی متعدد هستند و می توان آنها را به گروه های مختلف تقسیم كرد . یكی از گروههای بزرگ شامل بیماریهایی است كه در نتیجه تهویه ناكافی ایجاد می شوند . در این حالت ریه ها از نظر ساختمانی در مراحل ابتدایی سالم هستند . انسداد راه هوایی فوقانی یكی از مهم ترین علل تهویه ناكافی و نارسایی حاد تنفسی است .


تضعیف دستگاه عصبی مركزی :

نیز خود باعث نقص تهویه می گردد مركزتنفسی كه هر یك از دوره های تنفسی را كنترل می كند در قسمتهای تحتانی ساقه مغز (پل مغزی و بصل النخاع ) قرار دارد . حالاتی مثل مسمومیت دارویی ، هوشبری ، ضربه سر ، سكته مغزی ، تومورهای مغز ، انسفالیت ، مننژیت ، هایپوكسی و هایپركاپنی همگی می توانند دستگاه عصبی مركزی و مركز تنفس را تضعیف كنند. در این بیماران تنفس با سرعت و عمق كم انجام می شود . موارد شدید ممكنت به ایست تنفسی منجر شود .


امواج عصبی مراكز تنفسی توسط اعصاب و از نخاع شوكی به گیرنده های موجود در عضلات تنفسی می رسند. وجود هرگونه اختلال و بیماری اعصاب ، نخاع شوكی ، عضلات یا تلاقی گاه عصب عضله می تواند تاثیر چشمگیری روی تهویه داشته باشد.

( پلی نوریت ، میاستنی گراویس ، صدمه نخاع گردنی ، پولیومیلیت نمونه هایی از این گونه بیماریها به شمار می روند . )

بعد از اعمال جراحی بخصوص روی قسمتهای فوقانی شكم و قفسه سینه باید مراقبت بروز نارسایی تنفسی به علت تهویه نا كافی باشیم .


نارسایی تنفسی در این مرحله دارای دلایل متعدد است .


اثر داروهای هوشبری ( مرفین ، پنتوباربیتال ) مدت زیادی ادامه می یابد. این داروها با تاثیر مستقیم یا تقویت اثر مسكنهای مخدر باعث تضعیف مركز تنفس می گردند.


درد نواحی سینه ، شكم مانع تنفس عمیق و سرفه می شوند. در بسیاری از اعمال جراحی ضمن هوشبری از داروهای شل كننده عضلانی نیز استفاده می شود . عده ای از بیماران نمی توانند اینگونه داروها را با سرعت عادی متابولیزه و دفع كنند و دارو در بدن آنها تجمع می یابد . به این ترتیب اثرات داروهای فوق مدت بیشتری ادامه می یابد و بیمار در مرحله بعد از عمل دچار ضعف و بی حالی است .


عدم تناسب تهویه – پرفیوژن بدنبال اعمال جراحی بزرگ شكم و قفسه سینه نیز در بروز نارسایی حاد تنفسی دخالت دارد .ترشح جنب ، هموتوراكس ،پنوموتوراكس
:


حالاتی هستند كه با جلوگیری از اتساع ریه در كار تهویه ریه اختلالاتی ایجاد می كنند . این حالت معمولاً در بیماریهای زمینه ای ریه یا بیماریهای پرده جنب بوجود می آید . صدمه ناشی از تصادف با وسایل نقلیه موتوری یكی از شایعترین علل نارسایی حاد تنفسی است .


در این نوع حوادث حالاتی مثل ضربه سر از دست دادن هوشیاری و خونریزی از بینی ، دهان باعث انسداد راه هوایی فوقانی ، تضعیف تنفسی می گردند . احتمال پنوموتوراكس ، هموتوراكس ، شكستگی دنده در این تصادفات وجود دارد كه این حالات نیز می توانند به پیدایش نارسایی تنفسی كمك كنند. علاوه بر این احتمال شكستگی متعدد دنده ها و بروز قفسه سینه ناپایدار نیز وجود دارد كه این وضعیت نیز گاهی باعث نارسایی حاد تنفسی می گردد .


بسیاری از بیماریهای حاد ریوی هم ممكنست به نارسایی حاد ریه منجر شوند كه از این بین پنومونی احتمالاً شایعترین آنهاست . پنومونی معمولاً توسط ارگانیسم های ویروسی یا باكتریال بوجود می آید .


پنومونی شیمیایی حالتی است كه در اثر استنشاق بخارهای تحریك كننده و آزار دهنده یا آسپیراسیون محتویات معده بوجود می آید . آسم برونشی – آتلكتازی آمبولی ریه و ادم ریه برخی دیگر از بیماریهای ریوی هستند كه می توانند باعث نارسایی حاد تنفسی گردند.
طبقه بندی: بیماری های ریوی، 

تاریخ : دوشنبه 9 دی 1392 | 07:47 ق.ظ | نویسنده : دکتر سیدعباس شاهمرادی | لطفانظر بدهید
.: Weblog Themes By VatanSkin :.