تبلیغات
بیماری های داخلی - پروتیین CD19 چیست

پروتئینی به نام CD۱۹ لیگاند واقع در سطح برخی سلول های سفید خون باعث تسهیل شناسایی و تخریب سلول های سرطانی خون می شود را توسط سیستم ایمنی بدن شناسایی کردند.

لوسمی حاد لنفوبلاستیک شایع ترین نوع سرطان در کودکان و نوجوانان است با وجود دریافت شیمی درمانی فشرده بیماری مجددا تکرار می شود و چشم انداز بقای طولانی مدت بسیار ضعیف است.

ما نیاز به درمان های جدید ضد سرطان خون داریم که قادر به کشتن سلول های مقاوم در برابر شیمی درمانی در سرطان خون باشد، اما مشکل اینجاست که چگونه این سلول ها کشته و از بدن خارج شوند بدون اینکه به سلول های سالم آسیب نرسد.

لنفوسیت ها نوعی از سلول های سفید خون هستند که در عملکرد ایمنی بدن ایفای نقش می کنند که با عنوان های سلول بی یا سلول تی نیز شناخته می شود.

این عنصر تازه کشف شده  CD۱۹ L است که بر سطح لنفوسیت های تی نشسته و به آنها اجازه می دهد تا به صورت انتخابی با اتصال به گیرنده CD۱۹بر سطح سلول های سرطانی خون بنشیند و از همه مهمتر اینکه در سلول های بنیادی که عامل ابتلا به سرطان خون هستند از جمعیت و گسترش سلول های سرطانی می کاهد.

هنگامی کهCD ۱۹ متصل به سلول های سرطان خون می شود مرگ سلول رخ می دهد.

محققان و مهندسان زیست شناسی در حال تهیه فرمولاسیون مایع بسیار خالص از پروتئین  CD۱۹ Lانسان هستند.

این پروتئین نو ترکیب با اتصال به سلول های سرطان باعث تخریب سلول شده و در ظرف ۲۴ ساعت از بدن خارج می شود. این روش حتی برای کسانی که مقابل دارو و شیمی درمانی مقاوم بودند بسیار موثر واقع شده است.
طبقه بندی: بیماری های خون، 

تاریخ : پنجشنبه 24 بهمن 1392 | 05:58 ب.ظ | نویسنده : دکتر سیدعباس شاهمرادی | لطفانظربدهید
.: Weblog Themes By VatanSkin :.